
Mere terrænorienteret 390’er på vej
Der er fart på hos KTM. Blot 1 minut og 55 sekunder tog det, førend at den østrigske producent kunne melde udsolgt af Brabus 1300 R.
Nåede du ikke at sikre dig et eksemplar, var prisen til vilde side, eller er den brutale fighter bare ikke din stil, så kan du glæde dig over, at KTM heldigvis har flere interessante modeller på vej.
Det ser ud til, at en mere asfaltorienteret 890 Adventure er lige rundt om hjørnet, og kan den ikke få det til at kilde de rigtige steder hos dig, kan du glæde dig til E-Duke, som er under udvikling, eller måske var det noget med en 890 Duke GT, som netop er blevet afsløret?
Sidstnævnte kan du i øvrigt se pris og estimeret levering på her.
Men man har også gang i flere projekter i Mattighofen. Friske spionfotos indikerer, at KTM barsler med en mere terrænduelig udgave af deres mindste adventure bike – 390 Adventure.
Bliv medlem af MagaCin
Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.


