Prøvekørt: 2021 Indian Challenger – Udfordreren erobrer tronen

Første prøvekørsel af Indian Challenger
Anslået læsetid: 4 Minutter

Foråret varsler sin ankomst, en ny sæson står for døren, og motorcykelforhandlernes udstillingslokaler genåbner lige om lidt.
Det betyder, at vi kan se frem til at besøge landets motorcykelforhandlere og betragte alle 2021 nyhederne, og måske også kaste et blik på nogle af sidste års interessante modeller, der grundet velkendte omstændigheder blev præsenteret sent på året.
En af de spændende nyheder der blev lanceret sidste efterår, er Indian Challenger med den nye Power Plus 108 motor, vi første gang så i en lækket video sidste sommer, og som efterfølgende blev officielt præsenteret i efteråret 2020.

Det lykkedes os sidste efterår, at snige os til en ultra-kort prøvekørsel af Indian Challenger. Vi fik nemlig lov til at prøvekøre at eksemplar udlånt af Jensens Motorcykler i Horsens, hvor der foran den udstillede model var placeret et skilt med teksten “Harley Killer”.
Dengang vidste vi ikke, at skiltet skulle vise sig at være en spådom, der kort tid efter viste sig at gå i opfyldelse ved King of The Baggers på Laguna Seca i USA.

I videoen ovenover ser du Indian Challenger nakke samtlige konkurrenter på Laguna Seca noget så eftertrykkeligt, så man må sige, at spådommen på skiltet hos Jensens Motorcykler i Horsens holdt vand.
Og som et lille kuriosum, så var det faktisk en tilsvarende betragtning vi gjorde os under den korte prøvekørsel på modellen sidste efterår.
Vi mente nemlig at den nye Challenger – eller på dansk “Udfordrer” – godt kunne gå hen og blive reference-modellen de andre skulle slå.
Det viste sig at holde stik på racerbane, men hvordan opleves modellen så under kørsel på offentlig vej i et mere behersket tempo.
Det får du vores umiddelbare vurdering af i videoen øverst.

For at få adgang til dette indhold skal du købe MagaCin Adgang or MagaCin Adgang 6 mdr..

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem
Carsten Olesen
Skrevet af
Journalist

Carsten har skruet i og kørt på et væld af forskellige motorcykler i mere end 40 år, og har gennem utallige oplevelser på både landevej og racerbaner over hele verden, samt som instruktør på flere hundrede kørekurser, erhvervet sig en enorm viden om, hvordan motorcykler fungerer, og hvordan de håndteres.
Den viden bruger Carsten fra tid til anden, når han skriver en historie på MagaCin, hvor han konsekvent formår at koble nyheder sammen med sine egne oplevelser fra et langt liv som motorcyklist.