Hondas nye rækkefirer i mellemklassen kommer til Europa - MagaCin
FacebookYoutubeXInstagram Threads Job hos MagaCin
Opret
Opret bruger

Opret Bruger

Log ind

Hondas nye rækkefirer i mellemklassen kommer til Europa

Kinesernes eksplosive fremmarch har været med til at fyre op under udviklingen af Hondas firecylindrede mellemklasse, der skal sætte standarden for en ny æra.
31/08-2026 kl. 08:02
Anslået læsetid: 9 Minutter

MagaCin delte i september sidste år nyheden om, at de nye Honda CB500SF og CBR500R blev afsløret ved China International Motorcycle Trade Exhibition, og så sent som i juli i år beskrev vi de nye japanske CB400 Super Four og CBR400R Four, som i denne tid debuterer hos hjemmemarkedets forhandlere.

I juli konstaterede vi, at en europæisk lancering ville give god mening, og nu behøver vi ikke længere gætte på, om en af de nye firecylindrede Honda’er også finder vej til vores del af verden.

Men inden vi kommer dertil, er der en interessant forklaring på, hvorfor Honda overhovedet har udviklet en ny rækkefirer med en slagvolumen på 400-500 cc. Honda lægger nemlig slet ikke skjul på, at Kina spillede en væsentlig rolle, da projektet i realiteten blev søsat helt tilbage omkring 2022.

Kinesere fyrede op under projektet

Det fremgår af en nyligt frigivet historie fra Honda Global, hvor Assistant Chief Engineer Takuro Nakamura, der er udviklingsansvarlig for CB400 Super Four E-Clutch, fortæller historien bag den nye generation.

Da produktionen af den hidtidige CB400 Super Four sluttede i 2022, arbejdede Honda allerede på et projekt med en helt ny rækkefirer i 400-500 kubik-klassen. Men planen var faktisk ikke fra begyndelsen at genoplive Honda CB400 Super Four. Udgangspunktet var i stedet at skabe en moderne nakedbike i mellemklassen helt fra bunden, og her spillede udviklingen på det kinesiske marked en væsentlig rolle.

Honda peger blandt andet på den hastigt voksende kinesiske interesse for sportsmotorcykler og en stigende efterspørgsel efter motorcykler med flere cylindre i mellemklassen, og den japanske producent konstaterer, at nye motorcykelproducenter i stigende grad gør deres indtog på markeder over hele verden.

Og hvis de etablerede producenter ikke formår at reagere på kundernes ændrede ønsker, risikerer de ifølge Honda at miste deres position til de nye konkurrenter. Honda nævner ingen kinesiske konkurrenter ved navn, men betragtningen er alligevel interessant i en tid, hvor mærker som CFMOTO, Voge, QJMOTOR, ZXMOTO og Zontes ikke alene vokser kraftigt på hjemmemarkedet, men også løbende bider sig bedre fast i Europa.

Det ser altså ud til, at kineserne ikke blot udfordrer de etablerede producenter på pris, men også er med til at påvirke, hvilke motorcykler de traditionelt mere kendte mærker vælger at udvikle.

Navngav sig selv

Det er værd at bemærke, at Honda ikke selv betragter den nye CB400 Super Four som en direkte efterfølger eller nostalgisk genoplivning af den gamle model. Det var ifølge Nakamura først under udviklingen af den nye motorcykels udseende og køreegenskaber, at udviklingsafdelingen indså, at resultatet umiskendeligt var en moderne Super Four, og derfor blev det traditionsrige modelnavn genanvendt.

Udviklingsteamet bag den nye Honda CB400 Super Four E-Clutch ser ganske godt tilfredse ud med resultatet.

De første tydelige tegn på resultatet fik vi i foråret, da Honda viste CB400 Super Four E-Clutch og CBR400R Four E-Clutch som koncepter i Japan, hvilket MagaCin beskrev allerede i april.

At Hondas udviklingsafdeling ramte plet, fik teamet en ganske tydelig indikation på, da 500-kubikkeren blev afsløret som CB500 Super Four i Chongqing i september sidste år. Ifølge Nakamura brød publikum ud i spontan applaus, da klædet blev trukket af motorcyklen, og de lokale Honda-folk fortalte efterfølgende, at den slags jævnligt kan ske i Kina, når en attraktiv pris annonceres, men at en tilsvarende reaktion alene ved afsløringen af en konceptmodel var ganske usædvanlig.

Koncepterne er nu i serieproduktion, og Honda China lancerede i marts 2026 CB500 Super Four og CBR500R Four med den nyudviklede 502 cc rækkefirer, mens japanerne får de lidt mindre CB400 Super Four E-Clutch og CBR400R Four E-Clutch med en 399 cc version af motoren.

Honda Hong Kong linker på denne side til fem videoer fra mediernes første prøvekørsel af de nye firecylindrede 500-modeller i dagene 27.-28. marts, hvor både CB500 Super Four og CBR500R Four med fuldkåbe kan ses i aktion. En af videoerne kan ses nedenfor.

Fortiden præger fremtiden

Honda har tilsyneladende ikke blot ønsket at sætte fire cylindre på specifikationslisten som et frisk pust i mellemklassen, for Nakamura fortæller, at udviklingsteamet bevidst har arbejdet med en balanceret oplevelse af rækkefireren. Den nye motor skal ikke blot levere brugbare kræfter i det lave og mellemste omdrejningsområde, men også bevare den karakteristiske fornemmelse af, at motoren for alvor vågner, når omdrejningerne stiger.

Selv lyden fra indsugningen er blevet en del af projektet, og downdraft-indsugningen er udformet, så føreren ikke alene hører udstødningen, men også lyden fra indsugningstragtene under benzintanken. De fire genkendeligt svungne forrør er bevaret, selv om Honda fortæller, at netop den konstruktion vanskeliggør godkendelse efter de nuværende emissionskrav.

Læs eventuelt også om, hvad Euro 5+ egentlig er for en fisk.

1975 vs. 2026. De karakteristiske forrør på den klassiske CB400 Four var en direkte inspirationskilde under udviklingen af den nye CB400 Super Four.

Prioriteringerne i udviklingen har altså haft en kraftig snert af god gammeldags motorcykelglæde, og Honda har da heller ikke jagtet flest mulige hestekræfter for enhver pris. Nakamura påpeger ganske jordnært, at kun en del af effekten på meget stærke motorcykler udnyttes under almindelig daglig kørsel. Det afgørende er, hvor tilfredsstillende og underholdende det anvendelige område føles.

Det betyder dog ikke, at Honda har droppet moderne teknik. De japanske 400 kubikkere kombinerer den nye rækkefirer med ride-by-wire og Honda E-Clutch, hvor koblingen kan betjenes automatisk, mens føreren når som helst kan overtage manuelt ved at trække koblingsgrebet. Som på MagaCins egen nyindkøbte Honda CB650, som vi fik kørt lidt banekørsel på, da vi var med M58 Motorsport på Padborg Park.

Honda fortæller desuden, at en omfattende gennemgang af blandt andet stel og affjedring har reduceret vægten med omkring 14 kilo sammenlignet med den tidligere CB400 Super Four.

Kommer til Europa

Det mest interessante for os europæere gemmer Honda næsten helt til sidst i den omfattende fortælling om udviklingen, for her bekræfter producenten, at den nye CB400-serie skal lanceres globalt sammen med en kåbeklædt CBR-model med samme motor.

Den japanske CBR400R FOUR E-Clutch med 399 cc rækkefirer.

Honda oplyser ydermere, at de nye modeller skal udfylde forskellige roller afhængigt af markedet. I Kina og Sydøstasien skal de positioneres som premium-modeller, mens de i Europa skal fungere som indstigningsmodeller til Hondas firecylindrede univers. Dermed er spørgsmålet om en europæisk lancering reelt besvaret.

Til gengæld mangler Honda stadig at fortælle, præcis hvilke versioner vi europæere tilgodeses med. Japanerne får som nævnt både en 399 cc CB400 Super Four og CBR400R Four, mens kineserne allerede har fået de tilsvarende modeller med en 502 cc rækkefirer. Men der er et interessant spor for os europæere, som peger i retning af sidstnævnte.

Honda registrerede nemlig allerede den 7. november 2024 navnet CBR500R FOUR internationalt, og registreringen omfatter også EU. Det er naturligvis ikke det samme som en officiel modelbekræftelse, men kombineret med Hondas nu klokkeklare udmelding om en europæisk lancering gør det 500-kubikkeren til en oplagt kandidat.

Om den nøgne europæiske model tilsvarende kommer til at hedde CB500 Super Four, kan vi endnu ikke slå fast med syvtommersøm. Og selv om vi har fået afklaret en del af de store spørgsmål, har vi altså heller ikke endnu svaret på, hvilken eller hvilke af de firecylindrede modeller der rammer det europæiske marked.

Men en lille rækkefirer fra Honda er altså stensikkert på vej til Europa. Nu mangler vi blot at få afklaret, om der kommer til at stå 400 eller 500 på siden af den. Kun tiden kan vise, om vi bliver klogere på sagen inden EICMA 2026, og om den nye generation, som Honda udtrykker det, vitterligt kommer til at sætte en ny standard for en ny æra.

Del med en ven