Harley-Davidson Eliminator H2

Tvangsfodret Harley en mulighed
Anslået læsetid: 2 Minutter

Overskriften ligger lige til højrebenet, selvom tilsnigelsen nok mest hører til i den humoristiske kategori.
For vi forestiller os selvfølgelig ikke, at Harley-Davidson på nogen måde kunne drømme om, at putte en tvangsfodret firecylindret Kawasaki motor i en af den amerikanske producents egne modeller.
Men den ligger altså lige til højrebenet, at Harley-Davidson har skelet til rygtebørsens summen om en fremtidig Kawasaki Eliminator H2, hvor der spekuleres i, at Kawasaki har en kompressorbestykket Powercruiser på tegnebrættet.

Brølestærke Powercruisere som Ducati Diavel og Triumph Rocket 3 trækker altid store overskrifter og giver masser af omtale, og hvilken motorcykelproducent siger nej tak til den slags.
Selvom udvikling af nye eksklusive modeller ikke har højeste prioriteret i Harley-Davidson’s nuværende strategi, er der nu klare tegn på, at en kompressorbestykket Harley er med i overvejelserne.

For at få adgang til dette indhold skal du købe MagaCin Adgang or MagaCin Adgang 6 mdr..

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem
Steffen F. Olesen
Skrevet af
Chefredaktør

Steffen er en passioneret motorcyklist, der har været så heldig at kunne kombinere sit arbejde med sin hobby. Han har beskæftiget sig med tohjulede motorkøretøjer lige siden, han som 10-årig fik en Kreidler Florett af sine forældre. Siden da har Steffen levet i overhalingsbanen, med olie under neglene og en stor nysgerrighed efter, hvad der rører sig i motorcykelverdenen – noget han nu videreformidler på MagaCin.dk.