Suzuki officielt ude af MotoGP og EWC med udgangen af 2022

Suzuki vil i stedet fremover allokere ressourcerne til udviklingen af et bæredygtigt samfund
Anslået læsetid: 3 Minutter

Suzuki trækker sig officielt fra både MotoGP og Endurance World Cup EWC.

Det er nu godt et par måneders tid siden først teamet og siden omverden til stor forbløffelse 2. Maj blev orienteret om, at Suzuki ville trække sig fra MotoGP.
Det kunne du første gang læse om her på MagaCin i Suzuki ud af MotoGP?, hvor Dorna Dorna Sports efterfølgende mindede Suzuki om de kontraktlige forpligtelser, og der gik kun knap et par uger inden der igen var nyt i sagen.

For at få adgang til dette indhold skal du købe MagaCin Adgang or MagaCin Adgang 6 mdr..

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem
Carsten Olesen
Skrevet af
Journalist

Carsten har skruet i og kørt på et væld af forskellige motorcykler i mere end 40 år, og har gennem utallige oplevelser på både landevej og racerbaner over hele verden, samt som instruktør på flere hundrede kørekurser, erhvervet sig en enorm viden om, hvordan motorcykler fungerer, og hvordan de håndteres.
Den viden bruger Carsten fra tid til anden, når han skriver en historie på MagaCin, hvor han konsekvent formår at koble nyheder sammen med sine egne oplevelser fra et langt liv som motorcyklist.