
Dakar Rally 2021 er i gang
Årets udgave af det sagnomspundne Paris – Dakar, som nu blot hedder Dakar Rally, er i fuld sving. Løbet som kom til verden i 1979 betragtes af mange som det ultimative inden for off-road kørsel.
Der er absolut heller ingen tvivl om, at det er et knaldhårdt løb, der gennem årene har det kostet adskillelige deltagere livet. I fjord omkom både hollandske Edwin Strawer og den 40-årige portugiser Paolo Goncalves. Den slags begivenheder påvirker alle omkring løbet, og 8. etape blev også aflyst i 2020.
Heldigvis er Dakar Rally også forbundet med meget andet end triste episoder. Sidste år kunne amerikaneren Ricky Brabec række hænderne i vejret af glæde, da han vandt løbet på en Honda, og dermed satte en stopper for KTM’s uafbrudte sejrsrække fra 2001 til og med 2019.

Om Brabec og Honda kan gentage successen bliver spændende at følge, og der er mange muligheder for holde øje med begivenhederne i årets rally.
Følg med på app
Dagene hvor gammeldags nationalt flow-TV var måden du kunne følge med i Rallyet, i hvert fald for Danmarks og mange andre landes vedkommende, er ovre. Det begrædes af nogle, hvor andre ikke savner det, og er glade for at de kan følge med hvor og hvornår de vil.
Bliv medlem af MagaCin
Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

