
Politiet knuser igen motoriserede tohjulere
New York Police Department, også kendt som NYPD, markerede i den forgangne måned deres aversion mod illegale motoriserede tohjulere ved at køre hen over mere end 200 eksemplarer med to bulldozere.
I Danmark bortauktioneres motoriserede tohjulere efter beslaglæggelse og efterfølgende konfiskation og indgår dermed i, hvad der kan betegnes som en miljømæssigt hensigtsmæssig genanvendelse.
Sådan foregår det ikke nødvendigvis i andre lande, hvor MagaCin blandt andet i 2020 i artiklen Politiet knuste disse motorcykler og artiklen, der er linket til nedenfor, har beskrevet, hvordan både motorcykler, knallerter og scootere blev destrueret brutalt.
Det seneste eksempel på tilintetgørelse af motoriserede tohjulere er delt i en stribe medier verden over, hvor vi samtidig erfarer, at NYPD som beskrevet i The Mercury News har knust mere end 200 crossere, knallerter og scootere.
Det skete efter, at mere end 5700 køretøjer i år var blevet hapset efter kørsel som uindreigstreret og/eller uforsikret køretøj eller var udstyret med falske eller ændrede nummerplader.
Police Commissioner Jessica Tisch er i den forbindelse citeret for, at NYPD er bemyndiget til at beslaglægge køretøjerne, og at det netop er det, de har gjort i stort omfang.
Se videoen fra nyhedsafdelingen på den amerikanske tv-station WPIX hvor køretøjerne knuses på Staten Island.
I videoen henviser studieværten også til Politidirektør Jessica Tisch fra New York City Police Department, der har beskrevet køretøjerne som doomed motorbikes og som attraktive værktøjer for kriminelle.
Derudover beskriver hun i videoen længere nede i artiklen, hvordan to personer på en scooter måneden før skød og dræbte en 7 måneder gammel baby.
Tisch har endvidere udtalt, at myndighederne går videre end almindelig håndhævelse af færdselsloven, og at de illegale knallerter og scootere er blevet et vedvarende spørgsmål om offentlig sikkerhed i hele New York. Og at køretøjerne ofte anvendes i forbindelse med kriminalitet.
Se også den noget længere video fra NYPD, hvor blandt andet Jessica Tisch griber mikrofonen. Og sammen med resten af de tilstedeværende, inklusive bydelspræsidenten for Staten Island, Vito Fossella, der står umiddelbart bag Tisch, og distriktsadvokaten i begyndelsen optræder med alvorstung mimik.
Stemningen bliver en smule mere løssluppen, da destruktionen af de motoriserede tohjulere nærmer sig i det, som nogle nok ville betegne som endnu et mediestunt, hvor uskyldige motoriserede tohjulere må lade livet, selv om stumperne bliver genbrugt.
Om tiltag som disse reelt får nogen præventiv effekt i forbindelse med kriminalitetsbekæmpelsen i New York, skal vi ikke driste os til at vurdere.
Men det kan da godt være, at visse amerikanske kriminelle nu standser op og tænker:
Hold da op, myndighederne har knust 200 af 5700 konfiskerede motoriserede tohjulere. Så det er måske på høje tid at skifte løbebane og blive en lovlydig medborger?


