Den ultimative MC rejse

BMW GS Safari enduro
Anslået læsetid: 0 Minutter

Denne rejse ligner noget nær den største oplevelse man kan få på to hjul. Rejsen hedder BMW GS Safari, og foregår årligt i Australien, hvor deltagerne kører gennem nogle af klodens smukkest områder i Northern Territory, Australien.

Denne rejse kræver en del erfaring på MC, men når det er på plads er man også garanteret en oplevelse og fauna ingen andre motorcykelrejser kan tilbyde.

Man skal ikke være bange for vilde dyr på denne tur, hvor deltagerne krydser floder med krokodiller, sover med edderkopper og møder slanger.

Fantastisk video.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

0 personer snakker om “Den ultimative MC rejse”

Skriv et svar