Turbosalg – Banebrydende salg

Garanteret salg på 3 dage - Om kort tid er Turbo-salg klar på 123
Anslået læsetid: 1 Minutter

123 ligger i disse dage sidste hånd på den nye banebrydende salgsmetode Turbo-salg. En salgsmulighed for private der garanterer salg på 3 hverdage. Noget mange private sælgere har efterspurgt.

Private sælgere bestemmer selv hvilken salgspris der accepteres.

Processen bliver simpel. En privat sælger opretter køretøj i Turbo-salg. Dette køretøj sendes derefter ud til landets forhandlere, som så byder på det oprettede køretøj. Efter 3 hverdage sendes bedste bud til sælger, som så selv vælger om dette bud accepteres, eller ikke accepteres.

Accepteres det bedste bud på køretøjet ikke, er servicen gratis. Findes det bedste bud acceptabelt, og salg accepteres, betales et mindre gebyr for salget.

123 klarer kontakten til alle forhandlere der er interesseret i det køretøj der ønskes solgt. 123 samler og vurderer også alle bud og samler trådene, og 123 formidler kontakt forhandler og sælger imellem ved salgsaccept. Altså helt problemfrit salg for private.

Køretøjer kan kun oprettes en gang i Turbo-salg. Man kan altså ikke oprette samme køretøj igen og igen. Derfor er det vigtig at tænke indkomne bud godt igennem, inden de forkastes.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

0 personer snakker om “Turbosalg – Banebrydende salg”

  1. kan private der tror de sælger "guld" og forhandlere der helst skal tjene minimum 20.000,- på videre salg nogensinde mødes ?

  2. Aner faktisk ikke hvad mindre gebyr er. Fik bare beskrevet at salgsgebyret er samme størrelse som 1-3 månederes almindelig salgsannonce, alt efter salgspris.

Skriv et svar