Der tales om 130hk. Det gør den stærkere end den nuværende ukronede konge i klassen, BMW 1200GS. BMW er udstyret med eminente køreegenskaber, og dem ved vi endnu ikke om Triumph kan matche.
Tiger 800 har fået eminente køreegenskaber, og man må så håbe at den kommende storebror har arvet dette fra lillebror. Et har den arvet, og det er den tre-benede rækkemotor som er så populær for Triumph.
Se også baghjulet. Ophængt i monosvinger, eksakt som på BMW 1200GS.
Skrevet af
Journalist
Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.
Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.
Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.
Leder du efter en motorcykel?