Supersport i den lille klasse fra KTM

KTM Duke 390 som sportmaskine til 2014
Anslået læsetid: 0 Minutter

KTM kommer med  en sportsudgave bygget på deres Duke 390 motor. Den nye lille sportsmaskine forventes at være i butikkerne til 2014.

Motoren er som nævnt, Duke 390 motoren. Den lille enstamper på 378 ccm yder 44 hk, hvilket er rigelig til sjov sport.

Udseende og opbygning følger stregerne fra KTM Moto 3 raceren.

Absolut spændende nyt, i en verden hvor køberne vil have motorcyklerne mindre og mindre.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

0 personer snakker om “Supersport i den lille klasse fra KTM

  1. Den kan garanteret gøre det onde ved de store på de danske baner.

    Det kommer godt nok til at kriller i fingrene for at få sådan en at lege på, men den bliver nok dyr?!?

Skriv et svar