Shark og MotoGP i nyt partnerskab - MagaCin
FacebookYoutubeXInstagram Threads Job hos MagaCin
Opret
Opret bruger

Opret Bruger

Log ind

Shark og MotoGP i nyt partnerskab

Shark lancerer ny MotoGP-kollektion i 2026 med avancerede hjelme inspireret af racing; udviklet til både racer- og hverdagskørere.
26/11-2025 kl. 05:23
Anslået læsetid: 4 Minutter

Siden Shark slog dørene op i 1989, har mærket båret konkurrencegenet som en naturlig del af sin identitet. Sejren for Raymond Roche i Superbike-VM i 1990 blev startskuddet på en æra, hvor i alt 79 verdensmestre har konkurreret med Shark-logoet på hjelmen.

Tilbage i 2018 fik vi en snak med Jorge Lorenzo om Shark Race-R Pro GP, men i dag er Johann Zarco hos LCR Honda og Raul Fernandez hos Trackhouse MotoGP blandt de mest markante ambassadører; begge fortsætter traditionen som vindere i 2025.

MotoGP som teknologisk laboratorium

MotoGP betegnes af entusiaster som verdens mest intense motorsport; en serie på 22 baner fordelt over fem kontinenter, hvor grænserne for aerodynamik, materialer og ingeniørkunst konstant bliver skubbet. Hver weekend fungerer paddocken som et levende laboratorium, hvor sporten bliver et globalt testcenter for innovation og sikkerhed.

Et nyt kapitel for Shark

I dette miljø tager Shark nu hul på en ny epoke gennem en officiel Shark x MotoGP-kollektion. Samarbejdet styrker mærkets tilstedeværelse i Grand Prix-sporten og binder det endnu tættere sammen med den mest prestigefyldte motorcykelserie i verden.

For Shark handler det naturligvis om at øge brandets synlighed, men samtidig også om at bevise, at man fortsat ligger helt i front, når det gælder hjelmteknologi.

Fem modeller til både bane og vej

Kollektionen omfatter fem modeller, alle baseret på årtiers erfaring og udviklet i samme Marseille-baserede ånd som Sharks tidlige prototyper.

Flagskibene er de to Aeron GP FIM #2-modeller, skabt efter den nye FIM 2026-standard og udtryk for Sharks mest avancerede sikkerhedsniveau. Dertil kommer en Aeron-variant uden A2S-spoiler for dem, der ønsker GP-ydelse i en mere afdæmpet form.

På EICMA 2025 blev de to sidste modeller præsenteret: Skwal Cup og Skwal Jet Cup, der begge henvender sig til de mange motorcyklister, som ønsker et MotoGP-inspireret design til hverdagsbrug.

Stemmer fra toppen af sporten

Hos Dorna Sports, rettighedshaveren bag MotoGP, ser man kollektionen som et stærkt symbol på seriens globale vækst.

CEO Carmelo Ezpeleta understreger, at fans nu får mulighed for at bære sportens værdier på landevejen; passion, mod, færdighed og en god portion trods. Samtidig fremhæver han Sharks historiske fokus på sikkerhed som afgørende for at bringe MotoGP-oplevelsen tættere på almindelige motorcyklister.

Fra Sharks moderselskab, 2 Ride Group, lyder tonen i samme retning.
CEO Christophe Merkel beskriver samarbejdet som en naturlig forlængelse af virksomhedens mission om at udvikle højtydende hjelme, der både matcher MotoGP’s ekstreme krav og hverdagskørerens behov; målet er, at alle kan holde fokus og præstere bedst muligt, uanset om turen går mod en racerbane eller føreren udelukkende beskæftiger sig med pendling på to hjul.

Lancering i 2026

Den eksklusive Shark x MotoGP-kollektion bliver officielt præsenteret i marts 2026.
En dato, der allerede vækker nysgerrighed hos entusiaster; for her mødes racerbane og landevej i én kollektion, der lover at bringe MotoGP-energien et lille skridt tættere på hverdagen.

Del med en ven

Skriv et svar

Vi støtter Kræftens Bekæmpelse 2025