Ny teknologi til motorcykler

Organiske LED lygter på fremtidens motorcykler
Anslået læsetid: 1 Minutter

Det er BMW der har leget med implementering af Organiske LED lygter til deres fremtidige motorcykler. Faktisk er BMW så langt med udviklingen så vi sandsynligvis vil se efterårets K1600 med fremtidens O-LED lygter.

Fordelen ved O-LED er at disse er uhyre retningspræcise, bruger meget lidt strøm og særdeles lyseffektive. O-LED kendes fra de mest moderne, klare og lysstærke fladskærme.

BMW er overbeviste om der endnu er lang vej inden alle mulighederne ved O-LED bliver fuldt udnyttede. Derfor vil BMW ligge store mængder energi i udviklingen af denne type lygter til deres fremtidige motorcykler.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar