Ny Caberg hjelm lanceret ved EICMA

Caberg Konda afløser Caberg Trip
Anslået læsetid: 1 Minutter

Hjelmproducenten Caberg løftede ved EICMA messen i Milano sløret for deres nyeste hjelm Konda, som afløser modellen Caberg Trip.

Caberg erklærer at Konda er resultatet af firmaets lange erfaring med produktion af flip-up hjelme, og bemærker samtidig at Caberg var det første italienske firma til at fremstille flip-up hjelme.

Konda hjelmen er fremstillet i thermoplastic og er udstyret med et ’Double Visor Tech’ system, med indbygget nedfældeligt solvisir.

Det transparente ydre visir er angiveligt ridsefast og dugfrit, og producenten angiver at visirets quick-release system ikke kræver brug af værktøj.

Den nye hjelm har bla. forbedret ventilation, er forberedt for Bluetooth, og hageremmen er udstyret med quick-release.

Carsten Olesen
Skrevet af
Journalist

Carsten har skruet i og kørt på et væld af forskellige motorcykler i mere end 40 år, og har gennem utallige oplevelser på både landevej og racerbaner over hele verden, samt som instruktør på flere hundrede kørekurser, erhvervet sig en enorm viden om, hvordan motorcykler fungerer, og hvordan de håndteres.
Den viden bruger Carsten fra tid til anden, når han skriver en historie på MagaCin, hvor han konsekvent formår at koble nyheder sammen med sine egne oplevelser fra et langt liv som motorcyklist.

Del med en ven

Skriv et svar