MV Agusta og deres nye Motard

En ægte vildbasse af en motard fra MV Agusta
Anslået læsetid: 0 Minutter

På billedet ses den første skitse af den kommende MV Agusta Rivale Hypermotard. Motoren er, ifølge rygterne, den vi kender fra deres 675 sportsmaskine, dog boret op til 800 ccm.

For at gøre denne motard så kørebar og sjov som det er mulig, er effekten sænket til 94 hk, mens momentet er øget  10%. Det bedste er at nu kommer det maksimale moment 4.000 omdrejninger tidligere end på sportsmaskinen.

Spændende om vi kommer til at se denne nye MV Agusta Rivale på motorcykeludstillingen Eicma i Milano, medio november.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

0 personer snakker om “MV Agusta og deres nye Motard”

  1. Nu har jeg kigget lidt på den MC Agusta og jeg kan ikke rigtig beslutte mig for om jeg kan lide den eller ej. Special er den ihvertfald.

  2. Med 3 cylindre bliver det efter min bedste overbevisning en streetfighter og ikke en Motard. En motard skal være sjov ved 30km/t, hvilket kræver uendelig frihøjde og stort moment og lave gear.

Skriv et svar