Ikke alle rygter bliver desværre til noget. Rygterne om en nye Yamaha RD model er gået helt i sig selv, efter seneste års snak i krogene.
Det lød ellers pokkers spændende, med en lille, men kraftig, motor og et ultra let chassis. Dette kunne have blevet en ny superbike killer, eksakt som forgængeren var det.
Fordelen ved totakterne er en voldsom effekt i en lille motor, men desværre magter de ikke at komme igennem nutidens forureningskrav.
Det var en våd drøm, som desværre aldrig nåede den virkelige verden.
Skrevet af
Journalist
Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.
Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.
Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.
Leder du efter en motorcykel?