Motorcykelugen sælger motorcykler

Danskerne søger de mange arrangementer
Anslået læsetid: 1 Minutter

Her er stemningsbilleder fra Friis MC i Horsens. Salgsrækken, 2. billede, er imponerende efter weekendens arrangementer. Det er ikke normalt i Danmark at der skovles motorcykler ud af butikkerne med en sådan hast.

Det er ikke kun Friis der har haft vind i sejlene gennem Motorcykelugens første dage. Historien gentager sig hos mange andre forhandlere.

Nu starter Motorcykelugen for alvor. Alene imorgen mandag, er der et kæmpe udbud af arrangementer for alle motorcykelinteresserede i Danmark. Fortsætter ugen med samme hast, løber nogle forhandlere tør for motorcykler.

Motorcykelugen er et godt, gennemtænkt og tiltrængt tiltag, udviklet af Importørforeningen og Forhandlerforeningen. Vi ser allerede inden Motorcykelugen rigtig er startet, frem til gentagelse i 2013.

MagaCin Redaktionen
Skrevet af
Redaktionen

MagaCin Redaktionen er den fælles byline for artikler, der er skrevet, redigeret eller opdateret af flere på redaktionen, og for nyheder baseret på pressemateriale fra producenter og importører. Redaktionen har base i Brabrand ved Aarhus og har dækket motorcykler siden 2009. Ansvarshavende: chefredaktør Steffen F. Olesen.

Del med en ven

Skriv et svar