Opret
Opret bruger

Opret Bruger

Log ind

Motorcykelsalget kraftigt stigende

Vi vil gerne have nyt, men det skal være småt

Tommy Rønn
26/06-2012 kl. 14:30

De japanske motorcykel-produktionstal er i stigning. Det samme er eksporten af japanske motorcykler. Hele 7,1 % er de japanske produktionstal steget de seneste 12 måneder, sammenlignet med tidligere år.

Det mest bemærkelsesværdige, er at eksporten af motorcykler over 250ccm er faldet med 12,2%, mens eksporten af maskiner mellem 126 og 250ccm er steget med 25,1%. Flere vil altså gerne købe motorcykel, men det er de små der vælges.

Motorcyklerne tegner nu samme billede som bilerne startede med for 4-5 år siden. Ud med de gamle store, og ind med de små nye.

Japanske produktionstal opdelt i kubik. Seneste 12 mdr.
Under 50cc107,362 enheder, ændring 13,755 enheder  = 14.7%
51 – 125cc64,665 enheder, ændring 10,116 enheder = 13.5%
126 – 250cc108,107 enheder, ændring 5,885 enheder =  5.8%
Over 250cc398,815 enheder, ændring 35,500 enheder = 9.8%



Japanske eksporttal opdelt i kubik. Seneste 12 mdr.
Under 50cc257,314 enhederændring 9.6%
51 – 125cc95,187 enhederændring 1.9%
126 – 250cc33,148 enhederændring 25.1%
Over 250cc21,918 enhederændring -12.2%

Totale produktionstal
MærkeSeneste 12 mdr.
EnhederÆndring fra seneste år
Honda229,868+27.5
Suzuki159,118-7.8
Yamaha176,798+5.4
Kawasaki113,1290
Andre36-55.0
Total678,949+7.1


Skriv et svar