En MCTC campingplads i det sjællandske er endelig et faktum
FacebookYoutubeXInstagram Threads
Opret
Opret bruger

Opret Bruger

Log ind

MC Touring Club opruster på Sjælland

En campingplads i det sjællandske er endelig et faktum
Webmaster
01/04-2015 kl. 10:30

Endelig er det lykkedes for MC Touring Club at finde en passende campingplads på Sjælland. Den nuværende MC Touring Camp ved Nødager på Djursland, har længe været en succes, men medlemmerne har gennem nogen tid ønsket en tilsvarende plads på Sjælland, og MC Touring Club har gennem det seneste ca. 1 år ledt efter en passende plads til projektet.

Forretningsføreren fortæller at klubben har købt Tangloppen Camping, der har været til salg gennem nogen tid, som er placeret perfekt lige ud til stranden, ved Køge bugt, kun ca. 15 min. fra rådhuspladsen i København.

Forretningsføreren Gunnar Skrydstrup udtaler: Nu er MC Touring Camp begyndt at give overskud, og klubbens økonomiske fundament er større end nogensinde før. Derfor så vi muligheden, som mange af vores medlemmer længe har efterlyst. Da Tangloppen camping blev udbudt til salg slog vi til. Der går dog nogen tid før pladsen kan åbnes, da arkitekturen skal ændres fra bilvenlig til motorcykel-venlig.

Salgsmaterialet for den nyindkøbte campingplads kan ses hos campingmægler Hans Korsgaard her.

Vi ønsker den nye campingplads alt mulig held og lykke med opstarten, og er overbeviste om den bliver en succes.

Del med en ven

0 personer snakker om “MC Touring Club opruster på Sjælland

Skriv et svar

Vi støtter Kræftens Bekæmpelse 2024
Giver børn en ny start