Indenfor supersport sælger 600 kubikkerne godt, og det ser til videre ud til at det er denne man skal vælge i 2009, hvis man vil være forrest
Eksakt som Honda CBR1000R har fået ABS, så er dette sikkerhedssystem også monteret på deres 600 racer til sæsonen 2009.
Den ligner sig selv, den lille Honda racer, men nu kan den standses af alle, også i regnvejr eller i en tilspidset situation, uden det ender i styrt.
Det er garanteret kun et spørgsmål om kort tid før alle kunkurenterne følger Honda´s eksempler.
Skrevet af
Journalist
Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.
Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.
Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.
Leder du efter en motorcykel?