Knallertkørekort som 15 årig

Lovforslag fra justitsministeren
Anslået læsetid: 1 Minutter

Jyllandsposten bringer i dag spændende nyt til de unge, som har svært ved at vente på 16 års fødselsdagen hvor knallertkørekort kan erhverves.

Øget færdselssikkerhed, skrappere straffe for ulovlig knallertkørsel, og forbedret samt udvidet køreuddannelse for unge knallertførere i forbindelse med nedsættelse af aldersgrænsen fra 16 til 15 år.

Ovenstående elementer er alle med i et lovforslag justitsministeren præsenterer i folketinget.

Endvidere skal en af forældrene give tilladelse til at unge under 15 år køber eller lejer knallert, og de unge skal ifølge lovforslaget gennemgå førstehjælpskursus før kørekortet er erhvervet.

En arbejdsgruppe under Rigspolitiet har haft til opgave at revidere knallertområdet, og lovforslaget er udarbejdet delvist efter anbefalinger fra denne arbejdsgruppe.

Det er svært ikke at bifalde et tiltag med forbedret undervisning, som derudover giver de unge et ekstra år at øve sig i inden de svinger sig i sadlen på en motorcykel.

Læs artiklen i Jyllandsposten her.

Carsten Olesen
Skrevet af
Journalist

Carsten har skruet i og kørt på et væld af forskellige motorcykler i mere end 40 år, og har gennem utallige oplevelser på både landevej og racerbaner over hele verden, samt som instruktør på flere hundrede kørekurser, erhvervet sig en enorm viden om, hvordan motorcykler fungerer, og hvordan de håndteres.
Den viden bruger Carsten fra tid til anden, når han skriver en historie på MagaCin, hvor han konsekvent formår at koble nyheder sammen med sine egne oplevelser fra et langt liv som motorcyklist.

Del med en ven

0 personer snakker om “Knallertkørekort som 15 årig

  1. Hmm vi andre som kommer fra landet måtte jo køre Puck MAXI fra 8 år, og så Yamaha 4g da man blev konfimand, Det var der da ingen runkene øjenbryn over 🙂

  2. for en gangs skyld en udtalelse fra en politiker som lyder fornuftigt, i sig selv noget af en nyhed, og iden lyder god i mine øre

Skriv et svar