Den tidligere speedway verdensmester ønsker ikke at fortsætte sin motorcykelbutik, efter brudet med sin kompagnon
Det fynske bliver nu en motorcykelforretning fattigere, efter Jan o Pedersen selv har indgivet en konkursbegæring.
Jan O. Har aldrigt selv ønsket at være butiksbestyrer, men kun pengemand og partner, og efter medejeren og den drivende kraft i butikken har forladt projektet, har Jan O. ikke lysten til den videre drift.
Butikken nåede ikke at blive ret gammel, men præsterede trods den unge alder at gro sig voksen på en måde, så mange anså Jan O. Motorcykler som en af de store danske.
Skrevet af
Journalist
Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.
Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.
Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.
Leder du efter en motorcykel?