Den bedste dumme idé

Jamen det er da en maskine som er god at rejse med, ikke? Stemningsrapport fra offroad med et par Goldwings
Anslået læsetid: 1 Minutter

Vi elsker dumme idéer her på redaktionen. Og den her er så tilpas dum, at vi også synes I fortjener at se den. For der er godt nok ikke meget som taler for at bruge en lang og tung Honda Goldwing til terræn, gedestier af grus og masser af mudder. Men det er præcis hvad “Dos Honduros” gør – når de altså ikke udsætter de stakkels maskiner for baner som minder mest om pukkelpiste til motorcykler (video nr. to).

En af rytterne forklarer at de har sat terrændæk på maskinerne, fordoblet dosis i luftaffjedringen, skiftet lidt kåber og tilsat radio, kopholder, trailertræk og lidt ekstra lys på. Og så skulle den ged vist også være barberet. Noget af terrænkørslen foregår også med trailer og masser af løsdele. Tilmed med sikkerhedsudstyr som T-shirts og pilothjelme.

Men de styrer de store maskiner godt gennem terrænet. Som man siger: det er rytteren og ikke maskinen som sætter begrænsningerne.

Goldwing på gedestierne

Goldwing Motocross

Mathias B. Høj
Skrevet af
Journalist

Mathias har skrevet bredt om både motorcykler og biler på MagaCin, hvor han har dækket alt fra nye modeller og teknik til udstyr, tests og de mere skæve historier fra den motoriserede verden.

Fælles for artiklerne er en nysgerrighed på alt med motor og hjul og en uhøjtidelig tilgang til stoffet. For selv om teknik, specifikationer og fakta skal være på plads, må det også gerne være underholdende at læse om.

Del med en ven

Skriv et svar