BMW sprøjter nyheder ud

Også deres populære 1200RT er nu frisk og moderne
Anslået læsetid: 1 Minutter

TwinCam motoren fra den nye BMW GS1200 ender nu også i deres store bokser-tourer 1200RT. Faktisk er det motoren fra HP2 sport i let svagere version.

Da vi for nogle år siden prøvede 1200RT var vi fulde af lovord til den store bokser. Allerede dengang, i version nummer #1, var 1200RT god og stærk. Nu lover BMW +5% ydelse gennem hele omdrejningsregisteret.

Det er ikke det eneste BMW har forbedret på 1200RT til 2010. Flere andre nyheder er kommet til:

Stereoen har fået MP3 indgang

Bedre vindbeskyttelse

Ændrede Instrumenter og knapper

Affjedring som på 1300GT

1200RT ern dyr sag, men dem der kun vil køre bokser, spørger ikke meget til prisen.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar