Alle Ninja 250 skal på værksted

De mange danske Kawasaki ZX250R skal opdateres
Anslået læsetid: 1 Minutter

Kawasaki har konstateret at alle Ninja 250 årgang 2008 – 2012 er behæftet med en mulig sikkerheds fejl.

Under visse forudsætninger kan vibrationer forplante sig gennem beslaget til væltesensoren hvilket kan føre til motorstop. I værste fald kan dette betyde at føren mister kontrollen hvis motoren sætter ud under kørsel. 

Udbedring af dette indebærer udskiftning af beslaget til væltesensoren, som dermed er beskyttet mod vibrationer. 

På baggrund af dette tilbagekalder Kawasaki alle berørte enheder til reparation.

Er du ejer af en Kawasaki Ninja 250 skal du kontakte din Kawasaki forhandler, og træffe aftale om denne reparation, der tager omkring en time og som naturligvis vil være uden omkostninger for dig. 

Køb en Kawasaki Ninja 250 R her.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar