Aldeles alternativ (Eicma)

Spændende om en så alternativ motorcykel kan sælges i Danmark
Anslået læsetid: 1 Minutter

En Honda Goildwing er en stor sag, men i den normale udformning er det tilladt, da den stræber efter at være størst, mest komfortabel og voldsomst i sin attitude. Honda Goldwing F6B er anderledes, og leverer et andet udtryk, men den er stadig ekstremt stor.

Når 2013 rammer de danske Honda-forhandlere får de Honda Goldwing F6B i butikkerne. Man fristes næsten til at kalde den for en show-off version af den normale Goldwing.

Motoren er den samme voldsomme 1,8 liter, seksbenede bokser. Altså kræfter til alt der måtte ønskes. Også sidevogn og trailer.

Desværre lander prisen på Honda Goldwing F6B lige under de 430.000 kr. Alene dette holder sikkert denne nye show-off tourer fra de danske landeveje.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar