2012 Indian modelprogram og priser

Den klassiske amerikaner klar med 2012 modelprogram
Anslået læsetid: 0 Minutter

Desværre er priserne totalt uspiselige for os danskere, og nogen dansk Indian importør findes ikke. Det betyder køb af Indian kræver egen import, og egen efterfølgende bøvl med Skat.

Synd det bliver så pokkers svært og dyrt at hjemtage de nye Indian, for dette er en ægte klassiker der summer af historie og image.

Priserne i USA lander på (Den pris skal tillægges dansk moms og afgift):

– 2012 Indian Chief Vintage: 36.000$ 

– 2012 Indian Chief Classic : 26.500$

– 2012 Indian Chief Dark Horse: 28.000$

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar