Udlev drømmen til SuperCross i Herning

Skal dit barn være den næste store stjerne?
Anslået læsetid: 1 Minutter

Går dit barn med et brændende ønske om at udleve cross drømmen foran et kæmpe publikum, og er du ejer af en Yamaha YZ65 har du nu muligheden.

12 heldige sjæle har efter ”først til mølle princippet”, muligheden for at køre ræs sammen med de helt store stjerner til Yamaha SuperCross og Freestyle Show, i Jyske Bank Boxen i Herning d. 8-9 februar 2019.

Kravene for at deltage er at man er indehaver af en gyldig DMU/DMCU licens samt en Yamaha YZ65. Ydermere skal man have deltaget i et mesterskabs-/regionsløb eller et andet cup i sæson 2018, på enten en 50cc eller 65cc maskine. Grunden til sidst nævnte er at det altså er toppen af poppen der deltager i Herning og det er et meget krævende løb.

Efter tilmelding modtager du køretrøje med eget navn og ønsket startnummer, en Yamaha merchandise goodie-bag, nummerplade klistermærker med ønskede start nummer, 1 adgangsbillet til kører og 2 billetter til dine mekanikere.

Fed mulighed for at give din cross karriere et ekstra spark.

Ved forespørgsler omkring eventet kan nedenstående forhandlere kontaktes:

Steffen F. Olesen
Skrevet af
Chefredaktør

Steffen er en passioneret motorcyklist, der har været så heldig at kunne kombinere sit arbejde med sin hobby. Han har beskæftiget sig med tohjulede motorkøretøjer lige siden, han som 10-årig fik en Kreidler Florett af sine forældre. Siden da har Steffen levet i overhalingsbanen, med olie under neglene og en stor nysgerrighed efter, hvad der rører sig i motorcykelverdenen – noget han nu videreformidler på MagaCin.dk.

Del med en ven

Skriv et svar