Nyt Aprilia satellit team i WSBK

Ung dansker imponerer i Superstock klassen
Anslået læsetid: 1 Minutter

Hvis varmen denne weekend bliver for overvældende, så kan de motorsportsinteresserede kravle i skyggen og nyde en omgang top tv underholdning i form af World Superbike cirkusset fra Brno.

For at skærpe interessen, er det på sin plads at nævne at Jakub Smrz og PATA B&G Racing har opgivet at fuldføre sæsonen på Ducati 1198.

Teamet skifter Ducatien ud med en Aprilia RSV4, og bliver dermed klassens første Aprilia satellit team.

Skiftet kommer ikke som den store overraskelse for dem med nær tilknytning til B&G, da teamet siden Maj måned har været utilfredse med en del tekniske problemer og Ducati'ens manglende pålidelighed.

Team managere Marco Borciani og Mirco Guandalini er klar over at skiftet vil blive svært, men mener at de nu kan tilbyde Smrz den bedste maskine i WSBK klassen.

Mindst lige så interessant for de danske seere, er weekendens danske deltagelse i både Supersport og Superstock klasserne.

Robbin Harms indtager på sin Honda CBR600RR en niendeplads i Supersport klassen efter første kvalifikationskørsel, og derudover er der i form af det unge stortalent Alex Schacht nyt dansk blod i Superstock klassen.

Alex Schact imponerede ved at være 11. hurtigst af de 20 kørere på banen, blot 1,5 sekund efter feltets hurtigste mand.

Eurosport forsyner os med tv dækning af samtlige klasser denne weekend.

Carsten Olesen
Skrevet af
Journalist

Carsten har skruet i og kørt på et væld af forskellige motorcykler i mere end 40 år, og har gennem utallige oplevelser på både landevej og racerbaner over hele verden, samt som instruktør på flere hundrede kørekurser, erhvervet sig en enorm viden om, hvordan motorcykler fungerer, og hvordan de håndteres.
Den viden bruger Carsten fra tid til anden, når han skriver en historie på MagaCin, hvor han konsekvent formår at koble nyheder sammen med sine egne oplevelser fra et langt liv som motorcyklist.

Del med en ven

0 personer snakker om “Nyt Aprilia satellit team i WSBK

  1. 6. plads til Alex Schacht i Superstock 600 racet. Virkelig flot kørt!

    Glæder mig til at se Harms køre fra dem alle i morgen 😀

Skriv et svar