Haga sandsynligvis klar til Brno

WSBK køreren blev opereret tirsdag
Anslået læsetid: 1 Minutter

Efter den voldsomme highside i det andet løb på Donington, er Ducati Xerox køreren Noriyuki Haga’s føring i World Superbike serien nu barberet ned til kun 14 point over den stærkt kørende amerikanske Ben Spies på Yamaha.

Ydermere pådrog Haga sig ved det voldsomme styrt skader, som potentielt kunne forhindre kørerens deltagelse i ét eller flere af de forestående løb.

Umiddelbare bekymringer over at Haga muligvis havde brækket nogle knogler i ryggen, viste sig heldigvis at være grundløse. Et af de første røntgenbilleder viste en fraktur i ryggen, men man fandt ud af at dette brud skyldtes et tidligere styrt. Denne skade var dog helet på naturlig vis, og Haga’s ryg er derfor hvad denne skade angår i orden.

Men man konstaterede et brud på kørerens højre arm, og køreren undergik derfor tirsdag en succesfuld operation uden komplikationer, hvor man monterede en kirurgisk ”plade” og nogle skruer for at stabilisere bruddet.

Haga’s højre skulderblad blev før operationen undersøgt nærmere af lægerne, og røntgenbilleder viste flere brud. Disse vil dog ikke kræve kirurgiske indgreb, og vil af sig selv hele med tiden.

Ducati Xerox køreren deltager ikke ved den næste test på Imola. Men pga. den længere pause inden næste WSBK afdeling, satser teamet på at Haga bliver klar til Brno d. 26. juli.

Carsten Olesen
Skrevet af
Journalist

Carsten har skruet i og kørt på et væld af forskellige motorcykler i mere end 40 år, og har gennem utallige oplevelser på både landevej og racerbaner over hele verden, samt som instruktør på flere hundrede kørekurser, erhvervet sig en enorm viden om, hvordan motorcykler fungerer, og hvordan de håndteres.
Den viden bruger Carsten fra tid til anden, når han skriver en historie på MagaCin, hvor han konsekvent formår at koble nyheder sammen med sine egne oplevelser fra et langt liv som motorcyklist.

Del med en ven

Skriv et svar