Det kunne ende med drab

Niccolò Canepa stillet for italiensk kriminal-domstol
Anslået læsetid: 1 Minutter

Niccolò Canepa, den nuværende #20 i World Superbike, skal en tur forbi den italienske kriminal-domstol, efter et voldsomt forsøg på at gøre en konkurrent ukampdygtig.

Ved et superbike-træning, d. 23. september 2013, i den italienske serie, forsøgte Niccolò Canepa at skade konkurrenten Davide Cappato på den mest voldsomme måde. En metode der kunne have kostet Davide Cappato livet. Niccolò Canepa bankede Davide Cappato´s forbremse i bund under en overhaling, hvilket naturligvis resulterede i et styrt for Davide Cappato.  Davide Cappato endte med knubs og brækket kraveben. Dette kunne være endt meget værre.

Desværre for Niccolò Canepa, godt for sporten, var banen udstyret med CCTV som fangede hele den ubehagelige duel. Disse optagelser har nu sendt Niccolò Canepa i retten, hvor Niccolò Canepa kan blive dømt til fængselsstraf.

Når roadracingsporten viser sig fra denne side, er det ikke så rart at se på. 

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

0 personer snakker om “Det kunne ende med drab

  1. Arrangørerne af superbike VM har fejlet fatalt, når sådan en svindestreg ikke udløser kæmpe bøde og livstidsudelukkelse. Det er sku en børnehave.

Skriv et svar