Viser Triumph ny Tiger 1200 uden at fortælle om det?

Triumph siger ikke et ord om en ny Tiger 1200. Men motorcyklen, Sam Sunderland kører på, peger i retning af, at der er noget nyt på vej.
Anslået læsetid: 5 Minutter

Sam Sunderland er netop draget ud på et forsøg på at slå rekorden for hurtigste jordomrejse på motorcykel. Men kigger man nærmere på den Triumph Tiger 1200 Rally Explorer, han gør forsøget på, er der noget, der ikke helt stemmer.

Triumph fortæller, at den dobbelte Dakar-vinder gør forsøget på en Tiger 1200 Rally Explorer. Og det er sådan set også rigtigt… Men det ser bare ikke ud til at være den Tiger 1200 Rally Explorer, du finder hos Triumph-forhandleren i dag.

Noget er anderledes

Billeder fra starten i London den 5. september viser nemlig Sunderland på en Tiger 1200, der adskiller sig på flere punkter fra den nuværende model.

Sam klar til start

Mest iøjnefaldende er fronten, hvor både udformningen og lygtekonstruktionen er ændret. Men endnu mere interessant finder vi en lille detalje placeret lige over forlygten og under vindskærmen… Her sidder nemlig en radar.

Den nuværende Tiger 1200 Rally Explorer har allerede radar bagtil, men den har ikke radar foran.

Det har motorcyklen under Sunderland til gengæld, og det er tydeligvis heller ikke den samme motorcykel, som Triumph viste frem, da rekordforsøget første gang blev annonceret.

Modellen fra første melding

Triumph har endnu ikke selv bekræftet, at en kommende Tiger 1200 får radar, adaptiv fartpilot eller andre assistentsystemer, så indtil videre må den del stå som et kvalificeret gæt.

Vi har set den før

Faktisk er det ikke første gang, vi ser en Tiger 1200 med den nye teknologi.

Allerede i januar 2025 kunne du her på MagaCin læse om en testudgave af Tiger 1200, der var blevet spottet i Spanien. Og den motorcykel var udstyret med radar.

Siden er den opdaterede Tiger 1200 igen blevet set under test, og nu dukker en motorcykel med flere af de samme kendetegn altså op i noget nær fuld offentlighed under Sam Sunderlands rekordforsøg.

Det gør historien lidt mere interessant. For hvor vi i begyndelsen af 2025 kiggede på en regulær testmaskine, fremstår Sunderlands Tiger langt mere som en færdig motorcykel.

Fronten er ændret, radaren er fortsat placeret over forlygten, og der er desuden ændringer omkring bagenden og sædet.

Derimod er der indtil videre ikke meget, som peger i retning af en grundlæggende ændring af motoren.

Den nuværende Tiger 1200 drives af Triumphs 1.160 kubik store trecylindrede T-plane-motor, og på de hidtil fotograferede prototyper ser den grundlæggende konstruktion ud til at være bevaret.

Om Triumph har ændret på effekt, moment eller motorens karakteristik, ved vi endnu ikke.

Triumph siger ingenting

Det pudsige ved historien er, at Triumph selv har offentliggjort billeder af Sunderland og motorcyklen. Men alligevel fortæller producenten ikke noget om de synlige ændringer.

I det officielle materiale omkring rekordforsøget omtales maskinen ganske enkelt som en Triumph Tiger 1200 Rally Explorer, og Triumph fremhæver egentlig bare modellens rækkevidde og egenskaber som langdistancemaskine.

Der bliver altså ikke sagt noget om hverken en kommende model, prototype eller modelår 2027.

Men motorcyklen på billederne stemmer i høj grad overens med de prototyper, der tidligere er blevet set under test. Og det ligner derfor mistænkeligt meget en kommende Tiger 1200, som Triumph har sendt ud i offentligheden uden egentlig at præsentere den.

En ganske omfattende test

Hvis det rent faktisk er den kommende Tiger 1200, Triumph har stillet til rådighed for Sunderland, får den i hvert fald lov til at bevise sit værd.

Sunderland skal tilbagelægge mere end 18.000 miles – omkring 29.000 kilometer – over fem kontinenter, og målet er at slå en eksisterende rekord på 19 dage, otte timer og 25 minutter.

Det betyder dage med op mod 17 timer i sadlen og tæt på 1.600 kilometer om dagen.
Reglerne siger også, at hele den kørte del af forsøget skal gennemføres på den samme motorcykel.

Så hvis Triumph faktisk har valgt at sende den kommende udgave af Tiger 1200 med Sunderland jorden rundt, er der næppe tale om nogen dårlig holdbarhedstest.

Hvornår den opdaterede Tiger 1200 officielt bliver præsenteret, ved vi endnu ikke. Men med de tidligere prototyper og nu en tilsyneladende næsten produktionsklar motorcykel ude i offentligheden, tyder meget på, at vi ikke skal vente ret længe.

Steffen F. Olesen
Skrevet af
Chefredaktør

Steffen er en passioneret motorcyklist, der har været så heldig at kunne kombinere sit arbejde med sin hobby. Han har beskæftiget sig med tohjulede motorkøretøjer lige siden, han som 10-årig fik en Kreidler Florett af sine forældre. Siden da har Steffen levet i overhalingsbanen, med olie under neglene og en stor nysgerrighed efter, hvad der rører sig i motorcykelverdenen – noget han nu videreformidler på MagaCin.dk.

Del med en ven