Husqvarna gademaskiner i 2012

Det tætte BMW samarbejde betyder ændringer for Husky
Anslået læsetid: 1 Minutter

De seneste rygter siger vi får Husky landevejsmaskiner i 2012. Det kommer næppe som en overraskelse for den opmærksomme læser, efter Husqvarna fremviste deres lowrider-crosser koncept ved efterårets store udstillinger.

Naturligvis har det stadig voksende BMW samarbejde også stor betydning. BMW købte Husqvarna for at få fingre i deres offroad knowhow, men gade-knowhow kan selvfølgelig også sendes fra BMW til Husky.

Ifølge vores informationer, vil Husqvarna nu begynde en test af en regulær gademaskine, baseret på en opboret version af BMW´s F800S motor.

MagaCin har tidligere prøvet Husqvarnas motard-program, som absolut er blandt toppen indenfor gadeleg.

Man må forvente af fremtidens Huaqvarna-maskiner skal sælges hos klodens BMW forhandlere. BMW ønsker selv at samle BMW – Husqvarna koncernen, så de to mærker udstyres med tætte bånd. 

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar