Skrevet af
Journalist
Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.
Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.
Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.
Tjaaa … sådan læidt i klasse med Royal Enfield fra Indien. Motorcyklen som hobby kan jo dyrkes på mange planer, og det behøver ikke være hastighed baner og kulørte lamper hver gang.
Tja, gad vide om den kan overholde euro-normerne?
Og dernæst hvad en pris på dansk plade ender i?
en spritny, 'gammel' cykel, istedet for en nedslidt fra 1960, til 15K u.a. tjo, tillokkende. Men havde det været en kineserpris på 20-25K u.a. så var der storsællert.
Eeeh, stempel og segl. Noget copyright kinesisk et eller andet kopihalløj ?
…..en børstet gris. Man kan børste den lige så meget man vil – det vil altid være en gris!