Mere nyt fra Ducati

Hyperstrada er et genialt koncept
Anslået læsetid: 1 Minutter

En motard, klar til langtur og daglig touring, lyder som opskriften på fremtidens bestseller. Det er lige det de europæiske motorcyklister søger, nemlig daglig leg og agilitet, der også magter længere rejser. Lige eksakt sådan er Ducati Hyperstrada tænkt.

Grundstenen er den kommende Hypermotard, monteret med ekstra der gør mange operationer mere bekvemmelige. 

Hyperstrada var en af de maskiner der tiltrak absolut flest nysgerrige journalister på Eicma. Journalisterne ved godt hvilken vej det går, og er derfor udmærket klar over hvilken betydning Hyperstrada kan få for fremtidens motorcyklisme.

Data og teknik kan ses på sidste billede.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar