Billig trackday for indregistrerede motorcykler

Sølle 625 kr. om dagen på Ring Knutstorp inkl. masterkører
Anslået læsetid: 1 Minutter

Fra kun 625 kr. for en hel dag, 08.00-16.00 er dette rigtig billig køresjov. Vi har ihvertfald ikke tidligere set den slags til så lave priser. De fleste andre udbydere opererer med priser omkring 1.000 kr. for 8 timer, nogle endda endnu mere.

Det er Zenergy Racing der står bag dette tiltag, der afvikles d. 14-15 juni.

Priser og tilmelding kan ses her: http://brayn.dk/Default.aspx?category=3

Om din forsikring dækker på et sådan arrangement vides ikke, så inden deltagelse bør forsikringen kontaktes. At arrangementet kun er for indregistrerede maskiner gør det lettere at få forsikringen til at spille med. 

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

0 personer snakker om “Billig trackday for indregistrerede motorcykler

  1. Mange tak for opmærksomheden omkring ZENERGY-RACING.
    Det er jo som Tommy påpeger et rigtigt godt tilbud..
    d. 14 og 15 er det kørelærere der er masterkørere så forsikringen skulle gerne dække.
    begge kørelærere er inskruktører hos http://www.mckk.dk som er godkendt af sikker.trafik.dk.
    (jeg er en af dem. er der spørgsmål kan jeg kontaktes på 20 89 34 56)
    Practice hard.. Ride easy.
    Mvh Arne

Skriv et svar