Nyt fra Porsche

Den kommende tid byder på meget nyt fra de hurtige tyskere.
Anslået læsetid: 2 Minutter

Først kom nyheden, om at der fra Maj måned vil komme en ny udgave af 911'eren til salg i Danmark. Desværre er modellen, der vil være den nye topmodel i 911 lineup'et, nok kun forbeholdt de få – men har man 3.742.534 kr. liggende behøver man ikke oprette lån for at eje den nye 911 Turbo S. 

For de tre-trekvarte millioner kroner får man så også en sekscylindret boxermotor med variabel biturbo, 530 hk. og 700 Nm., firehjulstræk, og evnen til at gå fra 0-100 på 3.3 seunder. Men måske mest imponerende er at Porsche påstår at 911 Turbo S vil køre 8,8 km/l i gennemsnit – det kræver dog nok at man lader nogle af hestene få en pause fra tid til anden.

Efter nyheden om Porsche 911 Turbo S landende besked om at endnu en version af 911'eren på vej. Denne gang er det en ny GT3 – men i en noget speciel udgave.

Navnet er Porsche 911 GT3 R Hybrid og det siger vist det hele – og så alligevel ikke. Godt nok er den nye GT3 en hybrid, men ikke i den forstand vi normalt tænker. GT3 R Hybrid har nemlig ikke noget batteri. I stedet er der ved siden af føreren monteret et mekanisk svinghjul der oplagrer kinetisk energi fra kørslen. Når det mekaniske svinghjul roterer med maksimale 40.000 omdrejninger i minuttet vil det, oveni bilens 480 hk.,  kunne levere kraft til de to forhjulsmonterede elmotorer der svarer til ca. 160 hk. i 6-8 sek. 

Porsche GT3 R Hybrid vil kunne ses fra 4 marts. på årets biludstilling i Geneve.

Kort efter at have hørt om GT3 R Hybrid fik vi besked om at Porche også vil vise en anden nyhed frem på en anden forestående bilmesse. Det drejer sig om to nye udgaver af Porches GT – Panamera.

Man har ifølge Porsche, bl.a. arbejdet intensivt på at forbedre modellens brændstofforbrug og har fået Panamera til at gå lige over 10 km/l…(Indsæt skævt smil) – men okay det er jo en Porsche. Det skal dog siges, at man som Europæer skal rejse langt for at se verdenspremieren på Panamera og Panamera 4 – da begge modeller vises første gang d. 23 april i Peking.

Gider man ikke flyve til østen må man vente til de to nyheder kommer til Danmark en gang i Maj, man kan evt. begynde at spare op – priserne for den nye Panamera starter lige under 1.600.000 kr.

Johannes Nipper
Skrevet af
Journalist

Johannes var en del af MagaCin i mediets tidlige år og har gennem tiden bidraget både som skribent, testkører og fotograf.

Interessen spænder bredt over alt med motor og hjul, og gennem årene testede Johannes både køretøjer, dækkede nyheder og havde kameraet med, når MagaCin var på farten. Det resulterede i alt fra tests og reportager til billeder fra motorcykelverdenen.

Del med en ven

Skriv et svar