Motorcykel-bilen tilbage

Endelig genoptager Morgan produktionen af trehjuler
Anslået læsetid: 1 Minutter

En kopi af ACE Cyclecar, som er konstrueret af Pete Larsen, ruller nu igen af samlebåndet hos engelske Morgan. Dem der husker de gode gamle dage, eller har besøgt Sammy Miller museet er ikke i tvivl om dette er et unikt køretøj.

Motoren er en ægte motorcykelmotor. Det er kendte S&S der står for V2 leverancen. Naturligvis placeret fortil som på originalen.

2012 versionen er naturligvis udstyret med alt i moderne sikkerhed, som styrtbøjler, sikkerhedsseler og stødsoner på aluchassiet og askerammen.

Prisen på køretøjet, hos Pete Larsen i Seattle er 50.000$. Vi har før skrevet om Morgan 3 wheeler, men nu er den her altså.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

0 personer snakker om “Motorcykel-bilen tilbage

  1. Er i sikre på, at det er S&S, der er motorleverandør? I følge Morgan's egen hjemmeside, er der tale om "Screamin' Eagle" Harley motorer, der bliver brugt!
    Og forhåbentlig bliver den godkendt som bil, da den derved vil blive væsentlig billigere afgiftet end hvis den skulle blive en mc.

Skriv et svar