En ny Saab

Måske kommer den til at se således ud, med nye ejere
Anslået læsetid: 0 Minutter

Koenigsegg har overtaget de sørgelige Saab rester efter General Motors voldsomme pengeproblemer. Også Norske investorer er indblandet, og man kan nu håbe på nye Saab modeller med et endnu mere sporty image.

Et er ihvertfald sikkert. Godt redningen kom, da Saab altid har produceret gode og solide biler til forbrugerne.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar