Årets Bil 1. dag overstået

Der er mange fine biler blandt deltagerne
Anslået læsetid: 0 Minutter

Vi har nået de første 6 biler, og specielt et par stykker imponerer. Idag har vi kørt Audi A1, Citroen DS3, Nissan Juke, Opel Meriva, Ford C-Maq og Volvo V60.

En imponerer voldsomt med geniale løsninger i kabinen, og smarte adgangsforhold, og en imponerer som skøn livsstilsbil mens en sidste utvivlsomt er noget af det bedste til langtur.

Det  er ikke nogen nem opgave at finde årets bedste nyhed, da alle producenter idag laver fine biler. Forskelle bliver mindre og mindre.

Se billederne af de 6 vi har nået idag.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar