Oplagt turmål i påsken

Se alle de mest fantastiske klassiske motorcykler
Anslået læsetid: 1 Minutter

Egeskov har fyldt museet med klassiske motorcykler fra 1970 til 1990. En stor del er lånt hos private samlere, og rigtig mange af de udstillede maskiner kommer fra Jensen Motorcykler i Horsens.

Det betyder ikke at de mange motorcykler der normalt er udstillet på Egeskov, det betyder bare at der er meget mere at se på. Nu er der så maskiner fra motorcyklismens spæde start, og frem til 1990.

Mange af de udstillede maskiner har medarbejderne på MagaCin kørt i forbindelse med klassiske og historiske opgaver. Vi tør godt indrømme at de er langt flottere, end køreegenskaberne er gode. Der er sket meget i udvikling af motorcykler gennem årene. En motorcykel fra 1980 med 50 hk, er meget sværere at køre end en 200 hk motorcykel fra 2010.

Egeskov og deres motorcykeludstilling er altid en oplevelse værd. Ejeren af Egeskov, Michael Ahlefeldt, er selv en passioneret motorcyklist, og det mærker man straks man kommer på udstillingen. Michael har dog også erfaret at moderne motorcykler har de bedste køreegenskaber, michael kører nemlig selv BMW R1200GS i dagligdagen.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar