Her er den nye BMW Z4

Ny BMW Z4 med lækre M-sportskomponenter
Anslået læsetid: 1 Minutter

Livstil-roadsteren BMW Z4 er tilbage i en ny version. Som sædvanlig lav og uden bagsæder, til de mere lystbetonede køreture i solskin og med et lempeligt forhold til brændstofforbrug.

Konceptbilen indeholder kendte BMW-kvaliteter som central siddeposition, lavt tyngdepunkt og en 50:50 procents vægtfordeling, hvilket skaber balance og køreglæde. Lover BMW; vi er tilbøjelige til at tro på dem.

De vertikale forlygter, BMW-nyrer med tråddesign, store luftindtag ved forhjulene sammen med den elektriske soft top og de tofarvede 19” aluminiumsfælge understreger de sportslige gener. First Edition-udgaven har en kraftfuld 340 hestekræfters, sekscylindret rækkemotor og sportsaffjedring med elektroniske støddæmpere, M sportsbremser og elektronisk M sportsdifferentiale på bagakslen. Dette sender bilen afsted fra 0-100 km/t på kun 4,6 sekunder.

Den produktionsklare BMW Z4 lanceres i foråret 2019. På Paris Motor show i oktober offentliggør BMW alle detaljer om motorvarianter, tekniske specifikationer, udstyr og priser. 

Mathias B. Høj
Skrevet af
Journalist

Mathias har skrevet bredt om både motorcykler og biler på MagaCin, hvor han har dækket alt fra nye modeller og teknik til udstyr, tests og de mere skæve historier fra den motoriserede verden.

Fælles for artiklerne er en nysgerrighed på alt med motor og hjul og en uhøjtidelig tilgang til stoffet. For selv om teknik, specifikationer og fakta skal være på plads, må det også gerne være underholdende at læse om.

Del med en ven

Skriv et svar