Verdensrekord: Trukket efter MC med 257 km/t

Engelsk stuntkører lader sig trække efter Kawasaki H2 SX med over 250 kilometer i timen.
Anslået læsetid: 3 Minutter

Den 32-årige engelske stuntkører Jonny Davies kastede sig i går, den 18. august, ud i et vildt projekt på Elvington Airfield, hvor han under opsyn af folk fra Guinness World Records ville slå hastighedsrekorden for at blive trukket efter en motorcykel.

Og her taler vi ikke om at blive slæbt i snor efter en motorcykel på en trædecykel eller en kælk med hjul, men på Jonnys egne fødder!

For at få adgang til dette indhold skal du købe MagaCin Adgang or MagaCin Adgang 6 mdr..

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem
Steffen F. Olesen
Skrevet af
Chefredaktør

Steffen er en passioneret motorcyklist, der har været så heldig at kunne kombinere sit arbejde med sin hobby. Han har beskæftiget sig med tohjulede motorkøretøjer lige siden, han som 10-årig fik en Kreidler Florett af sine forældre. Siden da har Steffen levet i overhalingsbanen, med olie under neglene og en stor nysgerrighed efter, hvad der rører sig i motorcykelverdenen – noget han nu videreformidler på MagaCin.dk.