I New York knuser de også konfiskerede køretøjer - MagaCin
FacebookYoutubeXInstagram Threads Job hos MagaCin
Opret
Opret bruger

Opret Bruger

Log ind

I New York knuser de også konfiskerede køretøjer

Ulovlige Dirt Bikes, ATV'er og scootere er nemlig ekstremt farlige, så de må ikke sælges og komme på gaden igen
25/06-2022 kl. 09:29
Anslået læsetid: 3 Minutter

I USA er politikerne og landets myndigheder ikke blege for at træffe opsigtsvækkende beslutninger og føre dem ud i livet på spektakulær vis under mediernes bevågenhed.
Det ser man et eksempel på i videoen fra en nylig event i New York, hvor byens borgmester Eric Adams, kommissær Keechant Sewel fra New York Police Department, Transit Chief Jason Wilcox og andre 21. Juni overværede den årlige knusning af konfiskerede Dirt Bikes, ATV’er og scootere, hvor omkring 900 motoriserede tohjulere og ATV’er mødte deres endeligt.
En begivenhed der sågar har fundet vej til et officielt nyhedsbrev fra New Yorks borgmester.
I nyhedsbrevet udtaler borgmesteren blandt andet, at New York ikke må være en by, hvor forulykkende køretøjer sætter uskyldige borgeres liv på spil, at de ulovlige Dirt Bikes terroriserer byen og ikke blot er en plage og irriterende, men også ekstremt farlige.
Så derfor skal de knuses.
Se videoen længere nede i artiklen.

To view the full article you must subscribe or buy access to this article

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem