Langtidstest: RST Aramid Vintage II bukser
Tekstilbukser i jeans-stilen går sin sejrsgang blandt danske motorcyklister. Det er ikke svært at forstå hvorfor. På sommerdage, hvor de fleste danske motorcykelkilometer køres, er det alt andet lige mest behageligt med en vis form for luftgennemstrømning. For en motorcyklists ben sidder og nærmest krammer en varm forbrændringsmotor, så alt hvad der kan gøres for at eliminere ben-sved er velkomment. For slet ikke at tale om det visuelle aspekt.
Sikkerhedsmæssigt vil en læderdragt altid være overlegen, men det er en konkret afvejning, for ikke alle gider køre i varmt læder. Og måske alternativet realistisk set vil være et par almindelige bukser på de varmere dage?`
RST producerer MC-jeans i et forbrugervenligt prisleje, samtidig med at det er modeller, som er til at holde ud at se på. MagaCin skaffede et par Aramid Vintage II bukser til test, som er blevet testet gennem halvandet års tid. Altså en langtidstest, hvor det også er muligt at sige noget om holdbarheden.

Materialer
RST Arami
Bliv medlem af MagaCin
Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.


