Test: Yamaha WR 250 - Så hurtig er Motard
FacebookYoutubeXInstagram Threads Job hos MagaCin
Opret
Opret bruger

Opret Bruger

Log ind

Yamaha WR 250 – Så hurtig er Motard

Motard-maskinerne tæver trafikkens modstandere
18/07-2011 kl. 10:45
Anslået læsetid: 1 Minutter

Vi er snart færdige med vores Yamaha WR 250 motard langtidstest. Vi har nu haft den i godt 4 uger, og må sande at denne maskine er noget af det mest inspirerende vi nogensinde har kørt.

Yamaha-motarden giver os en daglig lyst til køreture, som ingen andre maskiner har magtet, og kun en stram kalender holder os fra at sidde i sædet 24/7. Dette trods den beskedne motorstørrelse. Motorvolumen har altså intet med køreglæde at gøre.

Et konkluderer man hurtig når man kører motard. Den type motorcykel er hurtigere end alt andet, bare der ikke køres motorvej. Det gør intet, for motorvejskørsel er alligevel en kedelig opgave på alle typer motorcykler, hvorfor vi næsten aldrig bevæger os ud på de tosporede.

Vi forstår sagtens den store motard popularitet der findes i sydeuropa. De vil have det sjovt når de kører tohjuler.

Se dette lille videoklip fra tyske VOX, der viser hvor vildt hurtig en motard er. Dette gule lyn, kører en voldsomt hurtig Porsche GT3 agterud på et baneanlæg. En b

To view the full article you must subscribe or buy access to this article

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem