Prøvekørt: 2019 Fantic Caballero – To fede livsstilsmotorcykler

(Med video) Det nye MC-Mærke - Ren livstil og den fedeste motorlyd
Anslået læsetid: 7 Minutter

Uden der skal gå for meget fimset poesibog i beskrivelsen, var der forårsforelskelse i luften da de to Caballeromotorcykler Scrambler 500 og Flat Track 500 blev trillet ud af importørens domicil. Scrambler med sin knaldrøde tank, gule sideskjold (til løbsnummer) og brede knobdæk. Flat Track med sin matsorte farve, komplementeret af den guldfarvede forgaffel (som Scrambleren i øvrigt også har), brede dæk og frække røv. Og vi havde ikke engang hørt motoren endnu.

Fantic Caballero fås med motorstørrelserne 125, 250 og 500 cc. MagaCin testede 500 cc versionerne.

For at få adgang til dette indhold skal du købe MagaCin Adgang or MagaCin Adgang 6 mdr..

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem
Mathias B. Høj
Skrevet af
Journalist

Mathias har skrevet bredt om både motorcykler og biler på MagaCin, hvor han har dækket alt fra nye modeller og teknik til udstyr, tests og de mere skæve historier fra den motoriserede verden.

Fælles for artiklerne er en nysgerrighed på alt med motor og hjul og en uhøjtidelig tilgang til stoffet. For selv om teknik, specifikationer og fakta skal være på plads, må det også gerne være underholdende at læse om.