Triumph Scrambler fra No Time To Die bortauktioneres

Modellen kan ikke bruges på gaden, og sælges med et hav af ansvarsfraskrivelser, men er alligevel vurderet til over en kvart mio. danske kroner
Anslået læsetid: 4 Minutter

Triumph Motorcycles gav sidste år i Maj måned de mest dedikerede James Bond fans muligheden for, at købe en særlig James Bond eller 007 version af Triumph Scrambler 1200 XE, som MagaCin testede helt tilbage i 2019.
Men man skulle være vaks med dankortet, da fabrikken i Hinckley blot fremstillede 250 eksemplarer af den særlige model, hvor der med hvert eksemplar fulgte et nummereret brev, underskrevet af Triumph-chef Nick Bloor, samt en eksklusiv rygsæk.
Med et begrænset oplag var det måske ikke alle som fik sikret sig et eksemplar af den specielle 007 udgave, men nu får en enkelt køber mulighed for, at købe lige præcis den ombyggede Triumph Scrambler 1200 XE, som rent faktisk blev brugt til et helt forrygende stunt i James Bond filmen No Time To Die.

For at få adgang til dette indhold skal du købe MagaCin Adgang or MagaCin Adgang 6 mdr..

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem
Carsten Olesen
Skrevet af
Journalist

Carsten har skruet i og kørt på et væld af forskellige motorcykler i mere end 40 år, og har gennem utallige oplevelser på både landevej og racerbaner over hele verden, samt som instruktør på flere hundrede kørekurser, erhvervet sig en enorm viden om, hvordan motorcykler fungerer, og hvordan de håndteres.
Den viden bruger Carsten fra tid til anden, når han skriver en historie på MagaCin, hvor han konsekvent formår at koble nyheder sammen med sine egne oplevelser fra et langt liv som motorcyklist.