Ny H-D Pan America 975 på vej?

Lillebror til Harley-Davidsons eventyrer afsløret ved endnu en ups'er
Anslået læsetid: 4 Minutter

Kan det virkelig passe, at der er en ny Harley-Davidson Pan America med en mindre udgave af Revolution Max 1250 motoren undervejs?
Ja, det er der klare indikationer på, i hvert fald i følge Harley-Davidsons eget website.
Både modelnavnene RA965S og RA975 har nemlig være opført i forbindelse med produkter, som er designet og testet specifikt til Harley-Davidson Pan America modeller.
Den velorienterede læser husker ganske givet, at MagaCin i sommeren 2021 testede Harley-Davidson Pan America 1250 med den effektstærke Revolution Max 1250 motor, og Harley-Davidson har som bekendt netop lanceret en ny model, med en nedskaleret udgave af Revolution Max 1250 motoren.

For at få adgang til dette indhold skal du købe MagaCin Adgang or MagaCin Adgang 6 mdr..

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem
Carsten Olesen
Skrevet af
Journalist

Carsten har skruet i og kørt på et væld af forskellige motorcykler i mere end 40 år, og har gennem utallige oplevelser på både landevej og racerbaner over hele verden, samt som instruktør på flere hundrede kørekurser, erhvervet sig en enorm viden om, hvordan motorcykler fungerer, og hvordan de håndteres.
Den viden bruger Carsten fra tid til anden, når han skriver en historie på MagaCin, hvor han konsekvent formår at koble nyheder sammen med sine egne oplevelser fra et langt liv som motorcyklist.