M58 Motorsport bliver officiel distributør af Ohvale i norden - MagaCin
FacebookYoutubeXInstagram Threads Job hos MagaCin
Opret
Opret bruger

Opret Bruger

Log ind

M58 Motorsport bliver officiel distributør af Ohvale i norden

Ny officiel distributør af Ohvale i norden.
06/07-2025 kl. 08:37
Anslået læsetid: 2 Minutter

M58 Motorsport har indgået en aftale med Ohvale Srl om at overtage det officielle distributionsansvar for både Danmark, Sverige og Norge. Aftalen, som trådte i kraft i juni 2025, omfatter salg, teknisk support og udbredelse af Ohvales produkter i de tre lande.

I Danmark vil M58 Motorsport selv stå for salget direkte til kunder og klubber, mens der arbejdes på at etablere regionale samarbejder med motorsportsklubber i både Sverige og Norge.
Målet er at gøre Ohvale til en mere integreret del af banemiljøet i hele Norden.

Ohvale er en italiensk producent af high-end minibikes, som er designet til dedikeret banekørsel og træning for dem der kører på større racere.
Modellerne benyttes blandt andet i FIM MiniGP-serien, som er en del af FIM og Dorna’s officielle “Road to MotoGP”-program.

Der er altså tale om reelle racermotorcykler med kvalitetskomponenter og fuldt fokus på performance og sikkerhed. Men i et format, der også tiltaler voksne trackday-kørere og trænere, som ønsker en kompakt og vedligeholdelsesvenlig platform til træning og teknisk kørsel.

Michael Møller Pedersen, ejer af M58 Motorsport og tidligere international racerkører, udtaler:
“Ohvale har allerede vist sit værd internationalt, og vi ser et stort potentiale for at styrke minibike-kulturen i Norden. Vores langsigtede ambition er at skabe grundlaget for en nordisk afdeling af FIM MiniGP-serien.”

I øjeblikket deltager to danske kørere i den hollandske MiniGP-serie, og i 2024 deltog endnu en dansker i både den tyske og østrigske afdeling.
Det vidner om både talent og interesse, men også behovet for at opbygge en lokal struktur i Danmark og resten af Norden.

MagaCin prøver Ohvale
Første gang vi her på MagaCin for alvor stiftede bekendtskab med de små racere i lommestørrelse, var da vi en kold og snefuld februar morgen satte kursen mod Svenstrup, hvor Michael havde stablet en lille hyggelig træningssession på benene.

Det kan du se eller gense via linket nedenfor:

Priser og mere information
I øjeblikket informerer M58 Motorsport om tre modeller; Ohvale GP-0 (110/160cc), som koster 36.499 kroner, Ohvale GP-2 190cc, som koster 49.999 kroner og slutteligt Ohvale GP-7 250cc, der letter opsparingen for 102.499 kr.

Yderligere information og specifikationer kan findes på distributørens hjemmeside. Og er du nysgerrig på hvad de små racere kan, hvordan man kommer i gang og hvor man kan køre på Ohvale i Danmark, er vi sikre på, at Michael Møller Pedersen er klar til at besvare dine spørgsmål.

Del med en ven

Skriv et svar

Vi støtter Kræftens Bekæmpelse 2025